Predstavniki Občine Laško so se danes skupaj z županom družili na dogodku Civilne iniciative Za kolesarsko pot Celje-Laško. Poudarjena je bila nujnost uresničitve dolgo pričakovane kolesarske povezave med Celjem in Laškim. Projekt je ključnega pomena za varno in trajnostno mobilnost v regiji, a se kljub predhodnim načrtom že nekaj časa ne premakne z mrtve točke.
Pobudniki civilne iniciative, skupaj z županom Markom Šantejem, ki je izrazil podporo temu projektu, so pozvali k pospešitvi postopkov in začetku gradnje. »Kolesarska pot bo omogočila varnejšo povezavo med obema mestoma in bo prispevala k razvoju trajnostnega turizma ter boljši kakovosti življenja lokalnih prebivalcev,« je bilo slišati na srečanju.
Župan Marko Šantej je povedal: "Izgradnja te kolesarske povezave je bila zamišljena oziroma umeščena tudi v preteklo kohezijsko obdobje za sofinanciranje, vendar, ker s projektom nismo prišli tako daleč, da bi bila pridobljena celotna projektna dokumentacija in pridobljena pozitivna vsa mnenja, je projekt iz predhodne kohezije izpadel. Mi (Občina) smo kljub temu tisti, ki praktično stalno povzivamo in iščemo rešitve, da pripeljemo ta projekt do konca."
Direkcija RS za infrastrukturo, ki je bila tudi povabljena na ta dogodek, je navedla, da za projekt nima denarja, za kar smo ji na Občini Laško predlagali rešitev in z rebalansom v proračunu sprejeli sredstva, s katerimi bi jim mi zagotovili financiranje tega končnega dela projekta: "... in na ta način direkciji pomagamo z enim takim premostitvenim obdobjem, da res pridemo do končne verzije in se začnemo potem pogovarjati o iskanju finančnih virov za končni pristop k investiciji. Namreč mi še ne govorimo o investiciji, ampak o zaključku projektne rešitve," je še dodal župan. (celotna izjava je na voljo spodaj)
Na dogodku so bili prisotni tudi predstavniki Društva paraplegikov jugozahodne Štajerske in Zavoda Vozim. David Razboršek je dejal, da so bili vsi oz. vsaj večina iz društva v Laškem tudi na rehabilitaciji, še preden so postali osbee, kakršne so danes: "Ko prideš iz URI Soča si drug človek, tam je vse prilagojeno, potem se pa moraš znajti. In naše rehabilitacije so bile v Laškem. Še danes redno hodimo v Laško. In več kot 1000 gibalno oviranih je vsako leto tukaj in vsi ti potrebujejo infrastrukturo in tako tudi kolesarko." (celotna izjava spodaj v prilogi)
Soustanoviteljica civilne iniciative Dragica Čepin je povzela še kronološki potek od začetkov pa vse do danes: "Projekt izgradnje kolesarske poti Celje-Laško s parcelacijo zemljišč je bil izdelan v februarju 2016. V začetku leta 2017 so bila od večine lastnikov odkupljena in plačana zemljišča, po katerih naj bi potekala trasa kolesarske poti. Država po več kot 7 letih še vedno v zemljiški knjigi ni vpisala lastništva odkupljenih parcel. Za celoten projekt so bila rezervirana sredstva iz EU, ki bi morala biti porabljena do konca leta 2026. Med letoma 2017 in 2019 je bilo zgrajeno 2,5
km kolesarske poti (Tremerje – Rifengozd), vključno z mostom čez Savinjo. Od takrat dalje se ni zgodilo nič in tudi obeti za naprej so slabi.
Nova občinska uprava Občine Laško je z nastopom mandata pričela ponovno z aktivnostmi na tem področju, vendar je naletela na nasprotovanje uradnikov Ministrstva za naravne vire in prostor, ker naj bi z izgradnjo kolesarske poti posegali v habitate na področju NATURE 2000. Po načrtovani trasi je nekoč potekala edina pešpot oz. kolovoz do Laškega. Za izgradnjo ima država za leto 2026 planirana sredstva v višini 2,6 mio. EUR. Kolesarjenje po močno poškodovani lokalni cesti je zelo nevarno in skoraj nemogoče za otroke, starejše in invalide na invalidskih vozičkih. Zaradi vsega navedenega, smo se občani, ki nam ni vseeno odločili, da ustanovimo Civilni iniciativo Za kolesarsko pot Rifengozd-Laško. Z zbiranjem podpisov želimo prevzeti pobudo in aktivno sodelovati pri pogajanjih z državnimi organi za nadaljevanje izgradnje kolesarske poti in pešpoti po projektu, ki je bil izdelan leta 2016 in vse do danes še ni bil realiziran."
Vsi skupaj si bomo še naprej prizadevali za pritisk na odgovorne institucije, da se zadeve čim prej premaknejo naprej in da se zagotovi potrebna finančna sredstva za izvedbo projekta.
*V času do samega dogodka pa smo na Občini Laško po več mesecih truda in pošiljanja dopisov ter zaprosil po sestanku na Direkciji RS za infrastrukturo (odgovorni za gradnjo kolesarske poti), končno tudi dobili datum, še v mesecu oktobru, katerega se bo župan skupaj s strokovnimi sodelavci z veseljem udeležil.