Konec meseca januarja smo obeležili že 17. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu.
Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Če je dekle cepljeno proti HPV in se po 20. letu starosti redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela s tem rakom, izjemno majhna. V Sloveniji imamo organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu (DP ZORA) že od leta 2003.
Kot je znano po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana, so ženske program ZORA dobro sprejele, na primer v zadnjem triletnem obdobju se je presejalnega pregleda udeležilo 71 % žensk, če preračunamo udeležbo na pet let, kot je presejalni interval ponekod v tujini, pa kar 86 % žensk v ciljni skupini 20–64 let.
V Zdravstvenem domu Laško prav tako izvajajo presejalni program ZORA, saj kot pojasnjujejo pregled zdravih žensk omogoča pravočasno odkritje tistih, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu (RMV). Gre za organiziran državni presejalni program, v okviru katerega se sistematično vabi na pregled vse ženske med 20 in 64 letom, ki v zadnjih treh letih niso opravile ginekološkega pregleda z odvzemom brisa materničnega vratu. Z rednimi pregledi žensk je mogoče veliko večino nevarnih sprememb materničnega vratu pravočasno odkriti in zdraviti. V sklopu ginekološke ambulante Zdravstvenega doma Laško imajo sistematično in programsko urejeno spremljanje le- tega. Vabijo vse ženske med 20 in 64 letom, ki imajo opredeljenega ginekologa v ginekološkem dispanzerju ZD Laško. Ženske vabijo pisno in ustno, prav tako pa ob obisku ginekološke ambulante spodbujajo in krepijo zavest žensk o pomembnosti preventivnega programa ZORA.
Dodatne preventivne aktivnosti in ozaveščanje v presejalnih programih pa v ZD Laško izvajajo tudi v sklopu zdravstveno vzgojnega centra.
Več o programu ZORA najdete na PROGRAM ZORA