Mestna ulica 2
3270 Laško
Barnaby B. Davies, poveljnik eskadrilje letal Mustang P51, je bil del zavezniških sil, ki so imele ključno vlogo pri bojih proti nacističnim okupatorjem na območju Jugoslavije. Njegova eskadrilja je 1. aprila 1945 prejela ukaz za napad na nemško vojaško kolono, ki se je premikala skozi dolino Savinje. Cilj misije je bil upočasniti premik sovražnih enot in jim preprečiti dodatno okrepitev, kar bi otežilo prodor zavezniških in partizanskih sil.
Napad je bil uspešen, saj so zavezniška letala uničila več nemških vozil, s čimer so znatno oslabili sovražnikovo logistiko. Vendar pa je bil med operacijo letalski lovec, ki ga je pilotiral Davies, zadet s protiletalskim strelom. Letalo je bilo močno poškodovano in je začelo izgubljati višino. Davies je uspel izskočiti iz letala tik preden se je zrušilo na bližnje pobočje.
Takoj po padcu na slovenska tla se je Davies znašel v veliki nevarnosti, saj so se nemške patrulje aktivno gibale po območju. Kljub tveganju so mu domačini priskočili na pomoč – skrili so ga v enem od kmečkih gospodarskih poslopij in mu nudili prvo oskrbo. S pomočjo domačinov je uspel navezati stik s pripadniki partizanskega gibanja, ki so ga varno prepeljali na partizansko ozemlje. Tam je bil deležen nadaljnje oskrbe, nato pa se je pridružil partizanskim enotam, s katerimi je ostal do konca vojne. Po osvoboditvi se je vrnil v Avstralijo, kjer je nadaljeval svojo vojaško kariero.
Obeležje, ki je bilo slovesno odkrito, simbolizira pogum, solidarnost in humanost – vrednote, ki so bile ključne v težkih časih in ki nas povezujejo še danes.
Župan Marko Šantej je v svojem nagovoru poudaril pomen ohranjanja zgodovinskega spomina ter prijateljskih vezi med Slovenijo in Avstralijo. Veleposlanik Avstralije Ian Biggs pa je izpostavil globoko spoštovanje do Slovencev, ki so z nesebično pomočjo rešili njegovega rojaka, ter dodal: »Tovrstni dogodki nas opominjajo, da so prijateljstvo, pogum in solidarnost vrednote, ki presegajo čas in meje. Povezanost med Avstralijo in Slovenijo ima globoke korenine, in ponosni smo, da skupaj ohranjamo spomin na skupno zgodovino.«
Minister za obrambo mag. Borut Sajovic je poudaril pomen mednarodnega sodelovanja in skupnega ohranjanja zgodovinske dediščine: »Spomin na hrabre posameznike, ki so tvegali svoja življenja za svobodo, nas uči, da moramo tudi danes stati skupaj in si prizadevati za svet, kjer prevladujeta mir in človečnost.«
Slovesnost je spremljal kulturni program, ki so ga izvedli Trobilni kvintet Slovenske vojske in učenke OŠ Primoža Trubarja Laško ob spremljavi profesorja kitare Matjaža Piavca iz GŠ Laško - Radeče. Ob koncu dogodka je sledilo še polaganje venca v spomin na zgodovinske dogodke in dejanja pogumnih posameznikov.
Naj ta obeležje ostane trajen simbol povezovanja narodov in skupnega prizadevanja za mir.
Hvala domačinom za pogostitev in prijetno druženje, ki smo ga nadaljevali na razstavi v Muzeju Laško.
Foto: Boris Vrabec