Mestna ulica 2
3270 Laško
V četrtek, 6. februarja, smo že pred slovenskim kulturnim praznikom v Kulturnem centru pripravili proslavo, s katero smo se poklonili našemu največjemu pesniku Francetu Prešernu.
Podeljena so bila občinska priznanja Antona Aškerca za najvišje dosežke na področju kulture in priznanja zlati možnar za izjemne dosežke in uspehe na področju etnografske dejavnosti.
Slavnostna govornica je bila Ivana Djilas, gledališka režiserka, pisateljica in kolumnistka, ki s svojim delom odpira prostor za pogovor, kritično razmišljanje in iskanje novih perspektiv.
Kulturni program je pripravil trobilni sestav Zatrobi, ki je nastal iz vrst nekdanjih učencev trobilne sekcije Glasbene šole Laško - Radeče. Danes so to uveljavljeni profesionalni glasbeniki, ki so svoje znanje in talent prenesli v vrhunske glasbene ansamble, mnogi pa še vedno nadaljujejo z izobraževanjem in razvojem. Z recitacijo Antona Aškerca pa se je predstavil še Avgust Aškerc, ki je interpretiral pesem Kdor naš si, z nami poj.
V uvodu nas je s himno pozdravil trobilni sestav Zatrobi, nato je nastopila slavnostna govornica Ivana Djilas, ki je doživeto povzela kako močan glas ima umetnost in kako pomembno je, da si upamo spregovoriti – o družbi, o posamezniku, o svetu, ki nas obdaja.
Priznanja Antona Aškerca je podelil župan Marko Šantej, in sicer so bili letošnji prejemniki:
Mitja Moškotevc, je že več kot 30 let predan ljubiteljski kulturi. Kot glasbenik se je pridružil Laški pihalni godbi leta 1994, nato pa svojo pot nadaljeval tudi v Vaški godbi Vrh nad Laškim. Poleg glasbe ga odlikuje strast do ohranjanja kulturne dediščine – kot predsednik Konjerejskega društva Vrh nad Laškim skrbi za obujanje etnoloških običajev, hkrati pa vodi tudi Zvezo kulturnih društev občine Laško – Zvezo Možnar.
Pod njegovim vodstvom Zveza Možnar ohranja ljudske šege in delovna opravila ter organizira tradicionalne prireditve, kot so jurjevanje, etnografski dogodki ob Pivu in cvetju, Martinovo in rudarske šege. Ključna pa je bila tudi njegova vloga pri lanskem projektu praznične vasice v Laškem, ki je s povezovanjem društev in posameznikov ustvarila posebno decembrsko doživetje.
S svojo energijo, predanostjo in povezovalnim duhom Mitja Moškotevc pušča neizbrisen pečat v kulturnem življenju Laškega ter pomembno prispeva k prenosu tradicije na mlajše rodove.
Matjaž Guček, že več kot 30 let soustvarja kulturno dogajanje v Laškem. Kot dolgoletni predsednik KD Anton Tanc Marija Gradec pomembno vpliva na razvoj in ohranjanje folklorne dejavnosti. Leta 2024 je društvo pod njegovim vodstvom obeležilo 45-letnico delovanja z odmevno prireditvijo »...Sledi...«.
Matjaž je društvu Anton Tanc pridružen od leta 1990/91, vodenje pa je prevzel leta 1997. Skozi leta je s pridobljenim znanjem nadgradil folklorno dejavnost in prispeval k njenemu širšemu uveljavljanju, tako lokalno kot mednarodno. Pod njegovim vodstvom se društvo uspešno predstavlja na območnih in regijskih srečanjih, gostovalo pa je tudi v več evropskih državah.
Poleg folklore je od leta 2016 predsednik Društva Laških pivovarjev, ki aktivno prispeva k ohranjanju pivovarske dediščine in lokalnih tradicij. Za svoje delo je prejel vsa Maroltova priznanja JSKD, ob 45-letnici društva pa tudi priznanje Sveta Območne izpostave Laško za izjemen doprinos na folklornem področju.
Zanos, vizija in povezovalni duh Matjaža Gučka so ključni za razvoj in ohranjanje kulturne dediščine Laškega, kar ga nedvomno uvršča med prejemnike priznanja Antona Aškerca
Bojan Krhlanko, je izkušen bobnar in glasbeni pedagog. Po izobraževanju na Celovškem konservatoriju in sodelovanjih z vrhunskimi mentorji je diplomiral z odliko in pridobil status samozaposlenega v kulturi. Kljub temu da ni član Laške pihalne godbe, je pomembno prispeval k razvoju bobnarske sekcije in za njih napisal avtorske kompozicije.
Sodeloval je oz. še sodeluje z mnogimi priznanimi glasbeniki in skupinami, kot so Laibach (z njimi je lani prejel državno odlikovanje za posebne dosežke na kulturnem področju), The Stroj, Strojmachine, Helena Blagne, Oto Pestner, Magnifico, ter nastopal na mednarodnih festivalih v Evropi, Aziji in ZDA. Kot pedagog je poučeval na različnih glasbenih šolah ter bil mentor na številnih delavnicah.
Poleg tega je ustanovil kulturno društvo Klip, ki organizira umetniške in kulturne dogodke v Laškem, med drugim Festival Zvok in zdravje ter literarne večere s priznanimi ustvarjalci in umetniki. Njegova prizadevanja za povezovanje umetniškega sveta in promocijo Laškega so pomembno vplivala na lokalno kulturno okolje.
Zlati možnar
Zlatega možnarja je podelil predsednik Zveze Možnar Mitja Moškotevc. Prejela sta ga:
GAŠPER PALČNIK, ki je že več kot 35 let srce in duša Kulturnega društva Prežihov Voranc, v sekciji Moškega pevskega zbora pa je aktiven več kot 30 let. Po njegovi zaslugi zbor danes deluje pod imenom Florjanovci, pod njegovim vodstvom pa so se pevci osredotočili na izvajanje ljudskih pesmi, ki jih predstavljajo v domačem kraju, po občini Laško in širše. Kot predsednik sekcije raziskuje stare ljudske pesmi in običaje ter skrbi, da ne tonejo v pozabo.
Že več kot 20 let je gonilna sila tradicionalnega Florjanjevanja, pri katerem pevci na predvečer sv. Florjana ohranjajo dragoceno krajevno izročilo. Dejaven je na številnih krajevnih in občinskih prireditvah ter etnoloških dogodkih, od Martinovanja in Guštfesta do prikazov ljudskih šeg in opravil.
Gašper Palčnik je tudi dolgoletni član gledališke skupine, kjer je nastopil v vseh predstavah, sodeloval pri režiji in scenografiji ter soustvarjal nepozabne odrske zgodbe.
Drugega zlatega možnarja pa si je s svojim neumornim delom in zgledom mladim glasbenikom prislužil JOŽE OJSTERŠEK, ki je že več kot 70 let aktiven član Laške pihalne godbe, kjer je začel igrati že kot dvanajstletni mladenič. V svoji bogati glasbeni poti je igral krilnico, trobento in zadnjih 30 let pozavno. Bil je dolgoletni namestnik kapelnika, član upravnega odbora društva ter predstavnik godbe v programskem svetu Zveze Možnar, kjer je pomembno prispeval k vključevanju godbe v širše kulturno dogajanje.
Njegova prizadevanja so vodila k ustanovitvi mažoretne in bobnarske skupine, pridobitvi društvenega prapora in prenovi društvenih prostorov. Jože je z navezovanjem stikov s skladatelji bogatil repertoar godbe, sodeloval pri številnih prireditvah in izdajah jubilejnih brošur. Leta 2015 je za svoje dolgoletno delovanje prejel občinsko priznanje Antona Aškerca.
Foto: Maja Skrbinek