Mestna ulica 2
3270 Laško
Na ta dan se spominjamo vseh tistih, ki so prispevali k razvoju in napredku naše skupnosti. Občina Laško, znana po svoji gostoljubnosti, bogati kulturni dediščini in naravnih lepotah, je danes sinonim za uspešno sodelovanje in povezanost med ljudmi. Na praznovanju občinskega praznika se spomnimo dosežkov preteklega leta in izrazimo hvaležnost vsem, ki s svojim delom in predanostjo prispevajo k razvoju in blaginji naše občine.
Župan Marko Šantej je v govoru izpostavil dogodke minulega leta ter izpostavil projekte, ki so v teku. Obenem se je zahvalil vsem občankam in občanom in jim čestital ob občinskem prazniku. Vsem nagrajencem pa se je zahvalil za njihovo udejstvovanje in soustvarjanje lokalne skupnosti, ki je zaradi njih in z njimi boljša, povezana in pozitivna.
Priznanja, ki so bila podeljena:
Srebrni grb sta prejela Restavracija Pavus in Konrad Zemljič
Restavracija Pavus se nahaja v gradu Tabor nad Laškim, kjer gostom poleg vrhunske kulinarične izkušnje ponuja čudovit pogled na dolino reke Savinje. Zgodba Pavusa se je začela leta 2011, ko sta Marko Pavčnik in njegova žena Katja, kljub gospodarski krizi, tvegano odprla prestižno restavracijo, ki je danes ponos Laškega.
Marko Pavčnik, ki je prve kuharske korake naredil prav na laškem gradu, je svojo kariero gradil v priznanih slovenskih restavracijah, kjer je razvil edinstven kuharski slog, ki združuje tradicijo in inovacije. Njegove kreacije temeljijo na lokalnih in sezonskih sestavinah, pogosto pa reinterpretira klasične slovenske recepte s sodobnimi tehnikami. Kot zvest podpornik lokalnih pridelovalcev pogosto nabira zelišča in rastline kar na bližnjih travnikih, ter s tem prispeva k trajnostni uporabi sestavin.
Letas je Restavracija Pavus prejela prestižno Michelinovo zvezdico, kar jo je uvrstilo med najboljše restavracije v Sloveniji in svetu ter Laško postavilo na svetovni kulinarični zemljevid. S svojim delom Marko Pavčnik ne le dviguje standarde v kulinariki, temveč tudi promovira Laško in lokalne vrednote na mednarodni ravni.
Restavracija Pavus s svojo ekipo, ki jo poleg Marka in Katje Pavčnik sestavljajo še Mitja Mikloška, Ricardo Galhoz, Žiga Koprivc, Ludvik Goričan, Nejc Selčan in Jerenca Flis tako pomembno prispeva k turizmu, kulturnemu življenju in prepoznavnosti občine, kar je neprecenljiv doprinos za celotno skupnost.
Konrad Zemljič
Konrad Zemljič je že v mladih letih dejavno sodeloval v družbenih organizacijah, predvsem v Zvezi mladine, kjer je opravljal različne funkcije na občinskem in medobčinskem nivoju ter bil sekretar Občinske konference Zveze socialistične mladine Slovenije. Bil je tudi delegat na kongresih ZSMS in je sodeloval pri organizaciji delovnih brigad, katerih prispevek (ceste, vodovodi) je še danes viden v občini Laško in širši kozjanski regiji.
V osamosvojitveni vojni je kot namestnik poveljnika bataljona skrbel za logistiko in bil cenjen zaradi organizacijskih sposobnosti in vojaškega znanja, kar mu je prineslo več republiških priznanj.
Po vojni leta 1991 je sodeloval pri ustanovitvi veteranskih organizacij OZSČ Laško in OZVVS Laško, kjer je opravljal najodgovornejše funkcije. Aktivno je deloval v ZSČ, širil prepoznavnost Laškega, povezoval domoljubne organizacije po Sloveniji ter organiziral šolanje praporščakov. Obnovil je večdnevni pohod po poteh XIV. divizije ter vključil sodelovanje Slovenske vojske. S tem je pomembno prispeval k ohranjanju zgodovinskega spomina na prelomne dogodke in tranzicijo Slovenije.
Bronasti grb so prejeli Družinsko čebelarstvo Queen Carnica, Jože Blagotinšek, Elvira Milosavljevič ter Rimski ljudski pevci in godci
Queen Carnica iz Olešč je izjemno družinsko podjetje, ki združuje tradicijo in inovacije v čebelarstvu. Slavko-Venčeslav Lešek, Romana Klinar in njuna hči Zala že več kot tri desetletja predano čebelarijo. V neokrnjeni naravi skrbijo za več sto čebeljih družin in vzrejajo matice kranjske sivke, katerih vzreja temelji na naravnih procesih in strogem veterinarskem nadzoru.
Queen Carnica predstavlja ambasadorja slovenske čebelarske tradicije in naravne dediščine na mednarodnem nivoju. Njihov prispevek k ohranjanju kranjske čebele, enega izmed simbolov Slovenije, pomembno prispeva k razvoju čebelarstva tudi izven meja domovine.
Jože Blagotinšek je od leta 2009 član Društva upokojencev Laško, kjer je zelo aktiven, zlasti na kulturnem področju. Od leta 2011 vodi Mešani pevski zbor DU Laško. Pod njegovim vodstvom zbor uspešno nastopa, saj zna z jasno besedo usmerjati zbor in postaviti stvari na pravo mesto. Njegovo predano delo je zbor popeljalo do prepoznavnosti na občinskem, regijskem in dvakrat celo državnem nivoju. Posebej ponosni so bili na predstavitev v oddaji Slovenski pozdrav.
Elvira Milosavljevič je članica Planinskega društva Rimske Toplice od leta 1974, od leta 2002 pa deluje kot članica Upravnega odbora in tajnica društva. Svoje naloge trenutno opravlja že pri petem predsedniku društva. Skrbi za pripravo gradiv, obvešča člane o aktivnostih in s predlogi prispeva k uspešnemu delovanju društva. Elvira sodeluje pri organizaciji prireditev ter kot članica ekipe dežurnih planincev skrbi za urejenost in postrežbo v koči na Kopitniku. Aktivno je vključena v delo z mladimi, organizacijo pohodov in izletov, ter redno sodeluje na enodnevnih pohodih. Njeno dolgoletno delo je bilo nagrajeno s priznanji Planinske zveze Slovenije in matičnega društva.
Rimski ljudski pevci in godci že 15 let ohranjajo stare ljudske pesmi in prenašajo tradicijo iz roda v rod. Skupino osmih članov, to so Drago Knez, Hedvika Javornik, Marinka Sluga, Ivanka rezec, Ivan Kapun, Martin Rižnar, Štefanija Pavčnik, Darja Bezgovšek, vodi oz. uči Marjan Jurkovšek, vse pa združuje veselje do petja. Pod okriljem KD Rimljan so izdali dve zgoščenki "Ju-hej" in so prepoznavni tako v kraju kot občini. S pesmijo obogatijo prireditve, zabave in druge dogodke ter sami organizirajo koncerte. Njihov moto je "Naj pesem pove, kar čuti srce," kar dokazuje njihovo izvirnost in predanost.
Kristalni grb Občine Laško so prejeli maturantje, ki so na poklicni oziroma splošni maturi dosegli izjemen učni uspeh.
Šolski center celje, srednjo šola za kemijo, elektrotehniko in računalništvo je z izjemnim uspehom na poklicni maturi zaključil Žan Škorja.
Gimnazijo Celje Center pa sta z izjemnim uspehom na splošni maturi zaključili Neža Hochkraut in Mia Koritnik.
Pečat občine Laško je prejel FRANCI LIPOVŠEK
Franci Lipovšek je profesionalni glasbenik z več kot tridesetletnimi izkušnjami v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija, v katerem je igral rog. Je profesor na glasbeni šoli in mentor številnih uspešnih mladih glasbenikov. Kot dirigent in umetniški vodja je 25 let vodil Godbo Slovenskih železnic iz Zidanega Mosta in omogočil izjemen razvoj orkestra. Pod njegovim vodstvom je godba postala kulturni ambasador, ki je nastopala tako na domačih kot mednarodnih odrih, kjer je prispevala k prepoznavnosti slovenske glasbe, prav tako je na državnih tekmovanjih Zveze slovenskih godb napredovala iz najnižje v najvišjo koncertno kakovostno kategorijo, v kateri igrajo še danes. Slovenijo in njeno bogato kulturno dediščino so pod njegovim vodstvom predstavljali po vsem svetu.
Franci Lipovšek je za svoje delo v glasbi prejel številne nagrade, med njimi:
- Aškerčevo priznanje Občine Laško,
- Prešernovo priznanje Zveze kulturnih društev Sevnica,
- Zlatnik občine Radeče,
- Častno listino Vinka Štrucla ter
- Prestižno zlato medaljo Bojana Adamiča.
Lipovšek je znan po svoji sposobnosti, da je glasbo povezal z občinstvom ter ustvaril trdno povezavo z glasbeniki v orkestru. Njegova kariera je bila polna čustvenih trenutkov, še posebej ob njegovem slovesnem koncertu ob upokojitvi, kjer je bilo čutiti hvaležnost in spoštovanje tako med glasbeniki kot med občinstvom. Poleg umetniškega vodenja je Lipovšek pomembno vplival tudi na širši kulturni prostor, saj je s svojim delom prispeval k razvoju glasbene tradicije v Sloveniji.
Nagrade za najlepše urejene vasi, naselja in objekte
Projekt »Moja dežela 2024« poudarja pomembnost urejenosti, gostoljubnosti in kakovosti turistične ponudbe po vsej Sloveniji. Njegov cilj je prepoznati kraje, ki izstopajo po zavezanosti k odličnosti v turizmu in krepijo ugled Slovenije kot privlačne turistične destinacije.
Tudi v občini Laško smo ponosni na naraščajočo urejenost našega okolja in turistične ponudbe. Tekmovanje za najbolj urejene vasi in objekte je del tega gibanja in z njim prispevamo k lepšemu in prijaznejšemu bivalnemu okolju.
Strokovna komisija je tudi letos ocenjevala prijavljene v treh kategorijah: najlepša hiša, najlepša kmetija ter najbolj urejen javni objekt, večstanovanjski objekt ali podjetje. Poleg komisije ste k izboru prispevali tudi občani, ki ste s spletnim glasovanjem sooblikovali končni rezultat.
V kategoriji najbolj urejena HIŠA so bili doseženi naslednji rezultati:
V kategoriji najbolj urejena KMETIJA so dosegli:
V kategoriji najbolj urejen JAVNI OBJEKT / VEČSTANOVANJSKI OBJEKT / PODJETJE so dosegli:
V kulturnem programu so nastopili Kulturno društvo KOral, ki je svojim zborom in glasbeniki ustvaril slovesno vzdušje, KD Anton Tnac, ki letos praznujejo 45. obletnico delovanja so se predstavili z Belokranjskim spletom, z avtorsko poezijo pa nas je na humoren način razvedril Matija Podbreznik.
Iskrene čestitke vsem nagrajencem in hvala vsem nastopajočim.
Foto: Maja Skrbinek